април 2018

Красота на Кожата

Синята светлина вреди ли на здравето на кожата ви?

Проучванията показват, че синята светлина от мобилни телефони и компютърни екрани може да причини напрежение в очите, но е по-малко ясно как времето на технологиите може да повлияе на тена ви.

В миналото повечето притеснения относно преждевременното стареене и рака на кожата произтичаха от вредните UVA и UVB лъчи, излъчвани от слънцето. Но през последното десетилетие учените научиха, че това може да не са единствените лъчи на видима светлина, за които хората трябва да бъдат загрижени. Синята светлина – излъчвана както от слънцето, така и от цифровите устройства – може да нанесе хаос върху здравето на кожата ви.

„Тенденцията на блокиране на синя светлина в грижата за кожата и здравето като цяло се увеличава, защото всички ние сме изложени на синя светлина повече сега с използването на смартфони и таблети“, казва Назанин Саеди, д-р , съпредседател на отдела за лазера и център за естетична хирургия в Dermatology Associates of Plymouth Meeting в Пенсилвания.

Какво е синя светлина все пак?

„Синята светлина е част от спектъра на видимата светлина (380 до 500 нанометра), която се съдържа в слънчевата светлина, но също така се излъчва от вътрешно осветление [и] обичайни електронни устройства, като компютърни екрани и смартфони“, казва Джейсън Блум, MD , лицев пластичен и реконструктивен хирург в Bloom Facial Plastic Surgery в Bryn Mawr, Пенсилвания.

„Смята се, че [синята светлина] прониква по-дълбоко в кожата, отколкото UV светлината, но за щастие не е свързана с развитието на рак на кожата “, добавя Джошуа Зейхнер, д-р , директор на козметични и клинични изследвания в дерматологичния отдел в болницата Mount Sinai Hospital. Отделение по дерматология в Ню Йорк.

Повечето от синята светлина, на която са изложени хората, идва от слънцето, според Американската академия по офталмология . Количеството синя светлина, излъчвана от устройствата, е „само малка част“ от тази, излъчвана от слънцето, обяснява д-р Блум – „но проблемът е, че ние непрекъснато отделяме време за и носим тези устройства и ги държим близо до нашите лицето и главата.“

Всъщност, според данни на Nielsen, публикувани през юли 2018 г. , средният американец прекарва повече от 11 часа на ден, използвайки цифрови медии.

„Прекарването на повече време пред нашите устройства по време на блокирането на COVID-19 повдигна въпроса дали нашите устройства допринасят за преждевременното стареене на кожата“, казва д-р Зейхнер. „Истината е, че нашите компютри, таблети и телефони излъчват само ниски нива на синя светлина. Въпреки това, тъй като прекарваме все повече и повече време в разглеждане на нашите устройства, ние трябва да вземем предвид ефектите от дългосрочната експозиция на ниско ниво.

Така че, ако сте забелязали, че времето ви на екрана се е увеличило благодарение на обажданията в Zoom за работа от вкъщи и продължаващите виртуални щастливи часове, или може би най-новата поредица от Netflix, може да се чудите какъв е ефектът върху вашето здраве.

Как синята светлина влияе върху човешкото здраве?

Учените знаят, че синята светлина, независимо дали от слънцето или от устройства, може да причини напрежение в очите. А преглед, публикуван през декември 2018 г. Международното списание за офталмология установено, че на видимия спектър, … Прочети